България спечели още 4 медала днес, но и след четвъртия ден на

...

България спечели още 3 медала на Евро 2022 по борба

България завоюва още 4 медала през днешния ден, само че и след четвъртия ден на европейското състезание по битка в Будапеща остава без купа. Независимо, че в унгарската столица не вземат участие мощ №1 на континента в този спорт - Русия (заради нашествието в Украйна), както и доста постоянният отбор на Беларус, нашите по този начин и нямат златно отличие.

В свободния жанр националите приключиха със сребро и две бронзови оценки, а в същото време трофеи завоюваха страни без обичаи в битката, като Сан Марино, Македония и Гърция.

След половината борби при дамите също към този момент нямаме злато. Днес късмет за такова имаше само европейската шампионка от 2020 година Миглена Селишка при най-леките (кат. 50 кг), само че бе победена на финала от туркинята Евин Явуз с 4:2 т. Така, на четвъртия си следващ европейски край, българката за трети път не съумя да стигне до купата.

В тежката категория при дамите (кат. 76 кг) пък 6-кратната международна и 10-кратна европейска шампионка по самбо Мария Оряшкова , която се подвизава и в битката, пък се бори за бронзов орден против унгарката Бернадет Наги - №1 в Европа при девойките до 23 г. Тя обаче не съумя да завоюва отличие в битката и при четвъртото си присъединяване на европейско състезание, откакто загуби с 2:8.

Утре пред женския ни тим има нови две благоприятни условия най-сетне да бъде завоюван златен орден, защото бронзовите медалистки от олимпийските игри в Токио 2020 - Тайбе Юсеин и Евелина Николова, се класираха за финалите (така те към този момент имат най-малко сребърни отличия).

Николова (кат. 57 кг) стигна до битката за купа след победи с туш над унгарката Тамара Долак и туркинята Елвира Камалоглу. Утре съперничка ще ѝ бъде украинката Алина Хрушина. Юсеин ( 62 кг) пък в профил туркинята Ягмур Чакмак с 9:0 т. и полякинята Наталия Кубати с механически туш - 10:0 единствено за 42 секунди. За третата си европейска купа (след 2018 е 2019 г.) тя ще спори на следващия ден на финала с Луиза Ниймеш (Гер).

Други две българки, които излязоха на тепиха през днешния ден, се класираха за утрешната борба за медали, въпреки и бронзови.

София Георгиева (65 кг) загуби с 2:3 от Кристина Инче (Рум) и победи с механически туш (11:0) над Аслъ Тугчу (Тур). Така тя се класира за полуфинал от групата (понеже участваха единствено 6 състезателки, те бяха разграничени на две групи по 3) и там бе туширана още в първата част от Тетяна Рижко (Укр). Георгиева ще спори за бронза с Криста Инче (Рум).

При 72-килограмовите Юлияна Янева загуби още първата си битка - от Буше Тусун с 3:4, само че пък туркинята стигна до финала и я изтегли непосредствено до дуела за бронза. Тук нямаше репешаж, тъй като категорията е неолимпийска и в нея имаше единствено с 9 участнички. Съперничка на Янева на следващия ден ще бъде Александра Ангел (Рум).

Само Ирена Бинкова (53 кг) отпадна в ранна фаза - тя бе туширана още в първата битка от унгарката Мерцедеш Денеш.

Утре сутринта стартират битките на мъжете в класическия жанр, които ще " затворят " шампионата в неделя.
Източник: segabg.com